ظرفیت ها وپتانسیل های دانشگاه آزاداسلامی واحد نراق

 

شهرنراق

شهر زيباى نراق از نظر تقسيمات كشورى بخشى از شهرستان دليجان و در محدوده استان مركزى است. اين شهر، حد فاصل شهرستانهاى قم، كاشان و دليجان قرار دارد و از مناطق كوهستانى و سردسير مى‏باشد.

برخى می گويند: نراق به معناى «نر» يا «نره» كه به معناى برآمدگى و بلندى زمين است. شايد به لحاظ اينكه سلطان‏آباد (اراك) را به نام عراق مى‏شناختند و شهر نراق در بلندترين نقطه عراق (اراك) قرار داشت آن را «نر عراق» يا نره عراق» نام نهادند و به مرور زمان، «نر عراق» به «نراق» تغيير نام يافت.

اين شهر كوچك در گذشته از موقعيتى خاص برخوردار بود، زيرا در مسير جاده ابريشم قرار داشت و داراى موقعيت استراتژيك اقتصادى و تجارى بود و از ديرباز مورد توجه مردم شهرهاى اطراف قرار گرفته بود.

نراق از شهرهاى قديمى و تاريخى كشور اسلامى ايران به شمار مى‏رود. ابن بطوطه قدمت اين شهر را به 700 سال گفته است. صاحب «بستان السياحه» يكصد و ده سال پيش درباره اين شهر گفت: نراق بر وزن عراق قريه‏اى است قصبه مانند و محلى است خاطرپسند از توابع كاشان، آبش كم و باغاتش فراوان. آن قريه در دامن كوه اتفاق افتاد و سه طرفش فى الجمله گرفته و سمت مغربش به غايت گشتاده است. قرب هزار باب خانه در اوست و چند مزرعه مضافات اوست و مردمش شيعى مذهب و... مولانا مهدى صاحب تصانيف مفيده از آنجا بوده است. (1)

بناهاى تاريخى

نراق بناهاى تاريخى بسيارى دارد از جمله آن بناى مسجد جامع، بناى ساختمان و بقعه امامزاده يحيى و امامزاده سليمان كه از فرزندان امير المؤمنين عليه السلام به شمار مى‏روند و ساختمان و بقعه امامزاده زبيده خاتون كه دختر امام جواد عليه‏السلام مى‏باشد و همچنين بناى ساختمان و بقعه امامزاده سلطان على كه فرزند امام محمدباقر عليه‏السلام مى‏باشد در آن منطقه قرار دارد كه در اين مجال جاى پرداختن به آنها نيست.

 

 

مردم اين ديار

نراق، مهد عالمان بزرگ

بزرگان مذهبى بسيارى، از اين منطقه برخاسته‏اند كه شهرتشان مرزهاى ايران را هم درنورديده و در جهان اسلام نيز زبانزد عامه و خاصه است و از آثار به جاى مانده از آنان بهره مى‏برند . در اين رهگذر ملا محمد مهدى و ملا احمد با عنوانهاى محقق و فاضل از مفاخر حوزه‏هاى علميه و نوابغ دهر و جامع علوم عقلى و نقلى بودند و كتابهاى ارزنده‏اى به يادگار گذاشته‏اند . همچنين ملا محمد باقر و ملا ابو الحسن و ميرزا ابو القاسم و ملا مهدى فرزندان ملا محمد مهدى نراقى و ملا محمد معروف به عبد الصاحب فرزند ملا احمد و ميرزا ابو القاسم ملقب به نجم الدين و ميرزا فخر الدين كه اين دو فرزندان ملا محمد و نوه ملا احمد نراقى بودند و بسيارى از عالمان، فضلا، نخبگان و پژوهشگران را مى‏توان نام برد كه از آن نام‏آوران، آثار بسيار گرانسنگى به يادگار مانده است.

 

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق

 

دانشگاه آزاد اسلامي نراق در سال 1367 تاسيس شد و فعاليت خود را در دو رشته حقوق و مديريت دولتي در مقطع کارشناسي با 120 دانشجو آغاز کرد. شروع فعاليت واحد با مشارکت و همراهي خيرين بزرگوار وفرهنگ دوست از جمله حاج عباس معصومي در احداث فضاي اداري آموزشي و فرهنگي همراه بوده است. با گذشت زمان و ياري مسئولين و روساي دانشگاه و عنايت رياست دانشگاه آزاد اسلامي بر توسعه کمي و کيفي واحد افزوده شد. به طوري که اين واحد دانشگاهي هم اکنون به رياست حجه الاسلام والمسلمین دکترحسن خیری داراي47رشته تحصيلي در مقاطع کارداني، کارشناسي و کارشناسي ارشد بوده و حدود 4000 دانشجو در آن مشغول به تحصيل هستند و بيش از13 هزار نفر از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اندهم اکنون اين واحد دانشگاهي با 178 عضو هيات علمي تمام وقت و نيمه وقت و حق التدريس، 106  نفر کارمند ، در فضايي با مساحتي بالغ بر 66 هکتار شامل ساختمان هاي اداري، آموزشي پژوهشي، رفاهي و... فعاليت مي کند. ازجمله امکانات رفاهي اين دانشگاه پنج باب خوابگاه دانشجويي خواهران-برادران با ظرفيت حدود 1600 نفر با کليه امکانات(سايت اينترنت -فروشگاه- پايگاه مشاوره و...)سالن ورزشي با سالن هاي الحاقي و خوابگاه ورزشي، زمين چمن، کافي شاپ، سلف سرويس و... مي باشد. کسب رتبه هاي ورزشي در سطح منطقه و کشوري از جمله قهرماني تيم واليبال واحد در سطح کشوري در تابستان  1388 و نايب قهرماني اين تيم در دومين المپياد دانشجويان کشور ازجمله افتخارات ورزشي واحد است. کسب 32 رتبه منطقه اي در جشنواره هاي نشريات دانشجويي و کسب بيش از 10 رتبه در جشنواره آثار هنري نماز، انتشار مجله علمی پژوهشی (پژوهش های راهبردی )تاسيس کتابخانه الکترونيکي، مکانيزاسيون ثبت نام دانشجويي، پرداخت شهريه الکترونيکي، اختراع دستگاه جوش اغتشاشي اصطکاکي، طراحي و ساخت سطل زباله مکانيزه جهت بازيافت ظروف پلاستيکي به کمک نانو پودرهاي کمک ذوب flux، ساخت گيره دوقلوي آزمايشگاهي با بال هاي متحرک افقي و عمودي، طراحي استفاده از پوشش نانو کامپوزيت (nanocomosite-Polymer-BST )بر روي سطح نقره اندود آينه هاي مقعر کوره هاي خورشيدي جهت بهينه سازي مصرف و جذب انرژي خورشيدي (پرتوهاي uv و گاما)، کسب مجوز گروه پژوهشي نانو پودرهاي پويا از وزارت علوم و تحقيقات و فناوري، آزمايشگاه ها و کارگاه هاي مجهز از ديگر افتخارات واحد است واحد نراق در سال هاي گذشته داراي بالاترين امتياز و رتبه مالي در کل کشور و منطقه بوده است به نحوي که در سال 76 داراي رتبه دوم کشوري و در سال 1377رتبه اول در کشور و منطقه و در سال 1379 داراي رتبه ششم در کشور و رتبه اول در منطقه بوده است. اکنون پس از گذشت بيست و پنج سال رشد و نمو اين واحد دانشگاهي به عنوان شاخه اي طوبي از شجره طيبه دانشگاه آزاد اسلامي، مي رود تا در ضمير انديشه هاي پوياي انقلاب اسلامي جوانه زده و تنومند گرديده و چتر خويش را بر داوطلبان دانش و ارزش بگستراند .

 

معرفی رئیس واحد :

 

 

رشته های دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق :

مقطع کارشناسی ارشد:

حقوق با گرایشهای حقوق خصوصی ، حقوق جزاوجرم شناسی

مدیریت بازرگانی گرایشهای بازرگانی داخلی ، بازریابی ،

بین الملل ،مدیریت بیمه ، مدیریت مالی .تحول

مدیریت دولتی باگرایشهای نیروی انسانی ، سیستمهای اطلاعاتی ، مالی دولتی ، مدیریت تحول ، تشکیلات وروشها.

علوم پایه : شیمی با گرایش شیمی معدنی

فنی ومهندسی : مهندسی برق قدرت ، مهندسی کشاورزی گرایش زراعت ، زراعت واصلاح نباتات ، مهندسی صنایع و...

مقطع کارشناسی :

رشته های : پرستاری ، آموزش زبان انگلیسی ، حسابداری ، حقوق قضایی ، علوم قضایی ، علوم اقتصادی گرایش اقتصادصنعتی ، مهندسی برق قدرت ، مهندسی تکنولوژی نرم افزار ، مهندسی تکنولوژی سخت افزار ، مهندسی صنایع با گرایشهای تکنولوژی صنعتی ،تولید صنعتی ، برنامه ریزی وتحلیل سیستمها ، مهندسی فناوری اطلاعات ، ...

مقطع کاردانی :

رشته های حسابداری ، کامپیوتر نرم افزار و متالوژی و...

توجه :واحد نراق درمقطع کاردانی وکارشناسی به جز رشته پرستاری درسایر رشته ها بدون آزمون دانشجو می پذیرد .

 

 

ازجمله موفقیت های واحد نراق سال 92

  • پذیرش وقبولی دانشجویان کارشناسی ارشد واحد درمقطع دکتری درواحد علوم تحقیقات
  • کسب رتبه اول رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه علوم وتحقیقات تهران توسط بهنام شاهنگیان
  • برگزاری جلسه هم اندیشی ارتباط دانشگاه باصنعت دردانشگاه آزاد اسلامی نراق درشهریورماه 92

 

  • پیگیری تاسیس مرکزرشددانشگاه بامحوریت نانوتکنولوژی وبیوتکنولوژی و کلینیک های تخصصی حقوق ، حسابداری ومالی ، فنی ومهندسی ، بیوتکنولوژی و....

 

  • انعقاد تفاهم نامه با شرکتهای معتبر باریج اسانس ؛ شرکت اداره کل برق استان قم ؛ شرکت آمیکو و...

 

  • درخشش دانش آموختگان ودانشجویان واحد نراق درعرصه المپیاد ها وجشنواره های ملی وبین المللی به خصوص دربخش نانوتکنولوژی

ازجمله می توان به محمد جواد اصفهانی ، کیوان اوضاعی از دانش آموختگان واحد نراق درزمینه فناوری نانو وفعالیت های مرکز رشددانشگاه وثبت اختراعات دراداره ثبت اختراعات آمریکا اشاره کرد.

  • تشکیل گروه نانوتکنولوژی استان مرکزی درواحدنراق .
  • کسب رتبه برتر استانی در بخش اختراعات دربین دانشگاههای آزاداسلامی منطقه 5

 

امکانات وتجهیزات دانشگاه

کارگاه جوشکاری ،ورق کاری وخم کاری: با تجهیزات کامل جوشکاری و ورق کاری و امکان انجام خدمات صنعتی به صنعتگران و برگزاری دوره های آموزشی به کارورزان گرامی در زمینه جوشکاری آرگون (TIG)، جوش CO2( MIG&MA) ،و جوش الکترود و گاز استیلن می باشد.

 

کارگاه ماشین ابزار: شامل انواع ماشین های تراش، فرزانیورسال دیجیتال،اره لنگ، صفحه تراش و انواع ماشین های مته ستونی، دریل رادیال ، اسپارک پرس و... می باشد،که آماده ارائه خدمات فنی وصنعتی به صنعتگران عزیز وخدمات آموزشی به پژوهش گران گرامی می باشد

 

کارگاه مدل سازی،قالب سازی،و ریخته گری: با تجهیزات کامل در زمینه مدل سازی ،قالب سازی،ریخته گری و ذوب فلزات در زمینه قالب های ماسه ای ،گچی، سرامیکی و ریژه (فلزی) فعال می باشد در این بخش ،ذوب انواع فلزات آهنی وغیر آهنی انجام می گیرد .

ساختمان آزمایشگاه : شامل انواع آزمایشگاه های الکترونیک ،مدار،برق، فیزیک دو،تکنیک پالس،ژنتیک،فیزیولوژی،شیمی معدنی وآلی،خاک شناسی ومیکروب شناسی و ... با تجهیزات کامل موجود آماده ارائه خدمات به فراگیران می باشد.

سایت رایانه واینترنت: این سایت با داشتن صدها رایانه از مدل های جدید و خط اینتر نت پر سرعت آماده ارائه و اجرای دوره های کامل آموزشی در زمینه رایانه ، دوره های ICDL ، وآموزش نرم افزارهای تخصصی و کاربردی می باشد.

 

ساختمان علوم انسانی

این ساختمان که در واقع اولین ساختمان دانشگاه می باشد در سال 1370 با زیر بنایی بالغ بر 3000 متر مربع در3طبقه و به همت خیر نراقی جناب آقای حاج عباس معصومی احداث گردید و با حضور شخصیتهای علمی و دینی از جمله دکتر جاسبی ، مرحوم آیت اله یثربی ، مرحوم آیت اله موسوی همدانی و... افتتاح گردید .

 

ساختمان اداری ( تحقیقات و پژوهش قدیم )

این ساختمان نیز که دومین ساختمان دانشگاه است در سال 1374 با زیر بنای بالغ بر 1000 متر مربع در 2 طبقه توسط خیر نراقی جناب آقای حاج عباس معصومی احداث گردید و مورد بهره برداری قرار گرفت .

 

 

ساختمان فنی مهندسی

در سال 1373 کلنگ این ساختمان زده شد و در زمینی به مساحت 1100 مترمربع با زیر بنایی بالغ بر 4500 متر مربع در 4 طبقه احداث گردید و در سال 1375 مورد بهره برداری قرار گرفت . کاربری این ساختمان آموزشی رفاهی می باشد که در 3طبقه اول کلاسهای آموزشی و در طبقه چهارم مهمانسرای اساتید و سالن آمفی تئاتر قرار دارد .

 

 سالن اجتماعات

سالن اجتماعات در طبقه چهارم ساختمان فنی مهندسی جهت برگزاری همایشها و سمینارهای علمی و فرهنگی واقع گریده که دارای400 صندلی ثابت بر روی کف شیبدار است و همچنین از قسمتهای مختلفی از جمله سالن اصلی به مساحت 480 متر مربع ، سالن انتظار ، اتاق پروژکسیون ، صحنه و فضای پشت آن و اتاق سرویس دهی تشکیل شده است .

 

 ساختمان مدیریت

عملیات ساخت این ساختمان در سال 1381 آغاز گردید و پس از 2 سال در سال 1383 این ساختمان به متراژ 6500 متر مربع زیر بنا در 4 طبقه به بهره برداری رسید . البته طبقه اول ساختمان فضای اداری و طبقات بالایی فضای آموزشی می باشد .


تسهیلات پژوهشی

کتابخانه

کتابخانه آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1388 به مساحت 3550 مترمربع در 2 طبقه احداث گردیده است که در طبقه فوقانی حوزه امور پژوهشی و در طبقه تحتانی مخزن کتابخانه که طرح بسیار جالبی دارد و سالن مطالعه خواهران و برادران و سالن مجلات و کتب مرجع واقع گردیده است .

 

سایت کتابخانه دیجیتال

این سایت در ساختمان کتابخانه واقع شده است و از امکاناتی بالغ بر50 دستگاه رایانه به همراه دسترسی آزاد به مقالات ISI و محیطی آرام برخوردار می باشد .

 

ساختمان کارگاهها

اولین ساختمان کارگاهها در زمینی به مساحت 1140 متر مربع به صورت سوله در مجتمع دانشگاهی در سال 1379 احداث و درسال 1380 به عنوان کارگاه ماشین ابزار تخصصی و عمومی مورد بهره برداری قرار گرفت . در سالهای 1381 و 1382 هم 2 سوله دیگر به عنوان کارگاه جوشکاری و کارگاه ریخته گری مورد بهره برداری قرار گرفت و هم اکنون مساحت کل کارگاهها 2300 متر مربع می باشد .

 

ساختمان آزمایشگاهها

این ساختمان با زیربنای 220 مترمربع و در2 طبقه در سال 1384 احداث گردید و در سال 1387 مورد بهره برداری قرار گرفت . ساختمان مذکور داری آزمایشگاههای مختلف برای رشته های مهندسی ، کشاورزی و... می باشد .

 

تسهیلات رفاهی :

خوابگاهها :

خوابگاه خواهران

در سال 1373 با توجه به افزایش تعداد دانشجویان در واحد نراق و احساس نیاز به خوابگاه دانشجویی کلنگ اولین خوابگاه در واحد زده شد و پس از 3سال در سال 1376 این پروژه با مساحت حدودا 3100 مترمربع به بهره برداری رسید و به همین ترتیب بود که در سال 1382 خوابگاه دیگری و همچنین در سال 1383 خوابگاه سوم خواهران نیز افتتاح گردید و مورد استفاده دانشجویان دختر قرار گرفت. هم اکنون هر 3خوابگاه به نامهای فاطمیه،زینبیه ومعصومیه همرا ه با امکانات رفاهی مناسب مورد استفاده بیش از 1000 دانشجوی دختر می باشد .تاسیسات 3 خوابگاه نیز از طریق موتورخانه مرکزی تغذیه می شود .

 

 

خوابگاه برادران

خوابگاه برادران نیز در سال 1382 در مرتفع ترین نقطه سایت دانشگاه کلنگزنی شد و پس از 6 سال در سال 1388 توسط ریاست وقت عالیه دانشگاه جناب آقای دکتر جاسبی افتتاح گردید . هم اکنون 2 باب خوابگاه برادران به نامهای خوابگاه امیرالمومنین و بقیـه الله مورد استفاده بیش از 600 دانشجوی پسر می باشد .

 

خوابگاه اساتید

خوابگاه اساتید نیز که در طبقه فوقانی دانشکده فنی و مهندسی قرار دارد مورد استفاده اساتیدی می باشد که از شهرهای دیگر در واحد تدریس می نمایند . این خوابگاه با مساحت تقریبی 600 مترمربع و با ظرفیت 30 نفر دارای امکانات رفاهی مناسبی می باشد که البته در طرح توسعه دانشگاه پیش بینی جهت احداث مهمانسرای اساتید نیز صورت گرفته است .

 

 

مجموعه ورزشی

مجموعه ورزشی دانشگاه در سال 1375 مورد بهره برداری قرار گرفت که با داشتن امکانات مختلف میتوان این مجموعه را به قسمتهای زیر تقسیم بندی نمود :

1- سالن سرپوشیده اصلی به مساحت ... متر مربع   2- سالن شطرنج   3- سالن جودو و ورزشهای رزمی 4- سالن کشتی   5- سالن بدنسازی   6- سالن پینگ پنگ 7- مهمنسرای ورزشی واقع در طبقه فوقانی

همچنین می توان از زمین چمن فوتبال به همراه فنس کشی و ایجاد پیست اطراف آن به متراژ حدودا 4500 متر مربع نام برد.

 

سلف سرویس

غذاخوری واحد به مساحت 2000 متر مربع مورد بهره برداری قرار گرفته که از 3 قسمت مجزای ویژه دانشجویان دختر، دانشجویان پسر ، اساتید و کارمندان تشکیل شده است و از آشپزخانه واحدی تغذیه می شوند . لازم به ذکر است که این قسمت روزانه بیش از 1000 نفر را سرویس دهی می نماید .

 

مرکز خرید

با توجه به فاصله دانشگاه از شهر ،جهت رفاه حال دانشجویان یک مرکز خرید 2طبقه به مساحت تقریبی 550 مترمربع که از 4 مغازه مجزا تشکیل شده است در بلوار دانشگاه احداث گردیده و این مکان طوری انتخاب شده است تا دانشجویانی که مقیم خوابگاه هم نمی باشند بتوانند از خدمات این مرکز که شامل انتشارات ، کافی شاپ و سوپر مارکت می باشد استفاده نمایند .

 

فضاهای فرهنگی

مسجد

عملیات ساخت مسجد دانشگاه با مساحتی بالغ بر 1000 متر مربع زیر بنا به همت آقایان حاج عباس معصومی و حاج غلامعلی معصومی در سال 1377 شروع شد و در سال 1380 افتتاح گردید .

 

مقبره شهدای گمنام

این بنا در مدخل ورودی مجتمع دانشگاهی قرار دارد که یادآور رشادتها و قهرمانی شهیدان بزرگوار ایران اسلامی و تداعی گر روح ایمان ، تقوا و شجاعت در بین دانشجویان و اساتید و کارکنان می باشد .

 

پورتال اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی نراق :

http://www.iau-naragh.ac.ir

 

سامانه پیام کوتاه روابط عمومی دانشگاه : 3000326466

 

تلفن های دانشگاه : 44463484 - 4الی44463062 -086

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی نراق

 

دانشگاه نراق در مجامع بین المللی

 

تعداد مقالات در SCOPUS

 

 ==

 

 26

 

تعداد مقالات در ISI

 

 ==

 

 45

 

تعداد مقالات در IranDoc

 

 ==

 

 550

 

تعداد مقالات در کتابخانه ملی

 

 ==

 

 1000

 

 

پیوندهای سایت

افراد آنلاین

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

معرفی دانشگاه نراق

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق...

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق...

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق در سال 1367 ب...

ظرفیت ها وپتانسیل های دانشگاه آزاداسلامی واحد نراق...

ظرفیت ها وپتانسیل های دانشگاه آزاداسلامی واحد نراق...

شهرنراق شهر زيباى نراق از نظر تقسيمات كشورى بخ...

آمار بازدیدکنندگان سایت

7004047
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2446
6546
27671
6938322
68950
138360
7004047

آی‌پی شما: 52.91.185.49
امروز: جمعه، 23 آذر 1397 - ساعت: 15:09:04
: