مقاله ها

معرفی آزمایشگاه وتجهیزات نانوتکنولوژی واحد نراق

 


                             واحد نراق

پژوهشگاه فنی و مهندسی سطح پیشرفته و نانو مواد

آزمایشگاه لایه های نازک و مواد نانو ساختار

معرفی خدمات

 

 

آدرس:استان مرکزی- شهرستان دلیجان شهر نراق میدان امام خمینی   دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق

کد پستی : 58719/37961     صندوق پستی:4/37961

تلفن: 08644463873   - 08644463481الی 4 (داخلی 220)

 

مهندس هادی رضا پکوک :09132622530

مهندس هاشمی : 09183668790

مهندس عباسیان : 09137430265

 

این آزمایشگاه دارای امکانات و تجهیزات مختلفی بشرح ذیل می باشد که آماده ارائه خدمات به اساتید ،دانشجویان،محققین و نیز شرکتهای صنعتی می باشد.

 

 

TPR, TPD, TPO, PT, BET

A Nano-catalyst characterization Laboratory in a compact package

دستگاه آنالیز دفع و جذب شیمیایی و تعیین سطح ویژه مواد

 

این دستگاه با استفاده از روش های مختلف جهت تعیین سطوح و میزان جذب و دفع سطوح کاتالیست بکار برده میشود.

از قابلیت های این دستگاه تعیین سطح ویژه به روش جذب فیزیکی BET احیا با برنامه دمایی TPR ، دفع با برنامه دمایی TPD ، اکسیداسیون با برنامه دمایی TPO می باشد. کاتالیست ها، هیدروکراکینگ، هیدرودی سولفوریزیشن ،هیدرودی نیتروژنیشن، ایزومریزیشن، کاتالیست ریفرمینگ ،کاتالیست کراکینگ از جمله کاربردهای این دستگاه می باشد.

از کاربردهای دیگر آن میتوان: اندازه گیري مساحت سطح، حجم و توزيع منافذ، کاربردهاي متعددي در مطالعه‌ی کاتالیست ها، کربن فعال، مواد دارويي، سرامیک‌ها، رزين ها و پلیمرها، رنگها و پوششها و نانو لوله ها است. متداولترين روش اندازه گیري مساحت سطح که در مطالعات مربوط به کاتالیست ها بسیار مورد استفاده قرار مي گیرد، روشBET  است.

Desk Sputter Coater

دستگاه اسپاترینگ رومیزی تک کاتد


دستگاه اسپاترینگ رومیزی تک کاتد ابزار مناسبی برای ایجاد لایه های فلزی (غیر اکسیدی) مانند طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم بر روی سطوح مختلف است اصلی ترین کاربرد این دستگاه به عنوان پوشش دهنده نمونه های عایق به منظور مشاهده آنها با میکروسکوپ الکترونی SEM می باشد.همچنین از این دستگاه به منظور ایجاد کنتکت های فلزی ظریف و یا ایجاد کاتالیست ها بر روی انواع سطوح میتوان استفداده نمود.

کاربردهای این دستگاه در آزمایشگاه های لایه نشانی، نانوتکنولوژی و الکترونیک بوده و ابزار آموزشی بسیار مناسبی برای آشنا نمودن دانشجویان با مقوله خلأ، پلاسما و لایه نشانی می باشد. دستگاه دارای قابلیت لایه نشانی به صورت پیوسته به مدت 20 دقیقه بوده و پس از خنک شدن کاتدها مجددا میتوان لایه نشانی را ادامه داد.

Atomic Force Microscope

میکروسکوپ نیروی اتمی

 

میکروسکوپ AFM ورود به دنیای مولکولی و اتمی برای تمام سطوح هادی، نیمه هادی و عایق را فراهم می‌ سازد. این دستگاه با قابلیت تنظیم سریع لیزر، دتکتور و تصویربرداری سریع و پردازش تصاویر به صورت جداگانه امکان بسیار مناسبی برای انجام تحقیقات و مطالعات فراهم می‌ سازد. مودهای کارکرد دستگاه:مود تماسی،مود غیر تماسی،مود نیمه تماسی .

کاربرد‌ها فیزیک نیمه هادی،مطالعات سلولی، مولکولی و بیولوژیکی ، مطالعات فیلم های نازک،نانو مواد، بررسی نانو سنسور‌ها ، اپتیک ، میکرو الکترونیک ، پلیمر و کامپوزیت های پایه پلیمری و قابلیت استفاده در علوم کاربردی نانوفناوری

Box Furnace

کوره جعبه ای

 

 

تعداد کوره های موجود دو عدد میباشد که قابلیت تولید دما تا 1100درجه سانتیگراد را دارا می باشد ، این کوره ها قابلیت پخت و باز پخت انواع مواد ،ژل و لایه های نازک را دارد.

spectrophotometer

اسپکتروفوتومتر

 

روشی است برای سنجش و مطالعه طیف الکترومغناطیسی، در این روش با استفاده از میزان اندازه جذب نور نمونه‌ها، غلظت آنها را تعیین می‌کند.

این شیوه در دستگاه طیف‌سنج نوری با نام اسپکتروفوتومتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.در اسپکتوفتومتری مریی، جذب یا انتقال ماده می تواند به وسیله رنگ مشاهده شده تعیین شود. برای نمونه محلولی که نور را در بالاتر از طیف مریی است و هیچ طول موج مریی را عبور نمی دهد به طور تئوری به رنگ سیاه است. از سویی دیگر اگر همه طول مرئی را عبور دهد و هیچ نوری را جذب نمی کند نمونه محلول به رنگ سفید است. اگر نمونه محلول رنگ قرمز را جذب کند برابر با ۷۰۰ نانومتر به رنگ سبز طاهر می شود چون سبز رنگ مکمل قرمز است. اسپکتوفتومتر های مریی در عمل از منشوری برای خرد کردن طیف معینی از طول موج استفاده می کنند (فیلتر امواج نوری دیگر) به همین دلیل شعاع ویژه ای از نور از طریق نمونه محلول عبور می کند.

سایرامکانات و تجهیزات

 • حمام التراسونیک
 • اسیلوسکوپ دیجیتال
 • منبع تغذیه AC/DC
 • مولتی متر
 • PHمتر
 • ترازو دیجیتال(با دقت 0.0001 گرم)
 • سانتریفوژ
 • بن ماری
 • تقطیر در خلاء
 • انواع آون
 • شیکر

لازم بذکر است واحد نراق با دراختیار داشتن اساتید متخصص و مجرب ،پتانسیل قابل توجهی در ارائه خدمات ، با دقت و کیفیت عالی می باشد.

 

 
 

معرفی دانشگاه نراق

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق...

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق...

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق در سال 1367 ب...

ظرفیت ها وپتانسیل های دانشگاه آزاداسلامی واحد نراق...

ظرفیت ها وپتانسیل های دانشگاه آزاداسلامی واحد نراق...

شهرنراق شهر زيباى نراق از نظر تقسيمات كشورى بخ...

آمار بازدیدکنندگان سایت

7004191
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2590
6546
27815
6938322
69094
138360
7004191

آی‌پی شما: 52.91.185.49
امروز: جمعه، 23 آذر 1397 - ساعت: 16:09:26
: